חוק הדומה בדומה

בשביעי של פסח קוראים את שירת הים, אותה שירה ששרו בני ישראל אחרי טביעת המצרים בים. לאחר הטביעה, עם ישראל נוסע מים סוף ואין להם מים לשתות. להלן ציטוט המשך הסיפור לפניכם:

 

(שמות טו-כב) " וַיַּסַּע מֹשֶׁה אֶת יִשְׂרָאֵל מִיַּם סוּף וַיֵּצְאוּ אֶל מִדְבַּר שׁוּר, וַיֵּלְכוּ שְׁלֹשֶׁת יָמִים בַּמִּדְבָּר וְלֹא מָצְאוּ מָיִם. וַיָּבֹאוּ מָרָתָה, וְלֹא יָכְלוּ לִשְׁתֹּת מַיִם מִמָּרָה כִּי מָרִים הֵם, עַל כֵּן קָרָא שְׁמָהּ מָרָה.  וַיִּלֹּנוּ הָעָם עַל מֹשֶׁה לֵּאמֹר מַה נִּשְׁתֶּה.  וַיִּצְעַק אֶל ה' וַיּוֹרֵהוּ ה' עֵץ וַיַּשְׁלֵךְ אֶל הַמַּיִם וַיִּמְתְּקוּ הַמָּיִם, שָׁם שָׂם לוֹ חֹק וּמִשְׁפָּט וְשָׁם נִסָּהוּ.  וַיֹּאמֶר אִם שָׁמוֹעַ תִּשְׁמַע לְקוֹל ה' אֱלֹקֶיךָ וְהַיָּשָׁר בְּעֵינָיו תַּעֲשֶׂה וְהַאֲזַנְתָּ לְמִצְו‍ֹתָיו וְשָׁמַרְתָּ כָּל חֻקָּיו, כָּל הַמַּחֲלָה אֲשֶׁר שַׂמְתִּי בְמִצְרַיִם לֹא אָשִׂים עָלֶיךָ כִּי אֲנִי ה' רֹפְאֶךָ."

 הומיאופתיה בתנ"ך

הציטוט שהבאתי בפסקה הקודמת הוא הפעם הראשונה בה מוזכרת ההומאופתיה בתורה. ההומיאופתיה – הומיאו=דומה, פתיה=טיפול, כלומר: ריפוי בעזרת הדומה. הרעיון המרכזי של ההומאופתיה הוא ש"דומה בדומה מרפא". גם בסיפור המקראי- המים במרה הם מרים והריפוי של המים הוא בעזרת עץ מר שמושלך אל המים וממתיק את המים.

ההסבר המדרשי

מסביר המדרש- מתוך ילקוט שמעוני:

"ר' שמעון בן גמליאל אומר:  בוא וראה כמה מופרשין דרכיו של מקום מדרכי בשר ודם. בשר ודם במתוק מרפא את המר אבל הקב"ה אינו כן אלא במר מרפא את המר הא כיצד נתן המחבל לתוך דבר שנתחבל כדי לעשות בו נס". והזוהר מסביר זאת – "שהקטגור נעשה סנגור".

ביטוי החוק בטיפול הומיאופתי

בהומאופתיה משתמשים בחוק רוחני זה  כדי לרפא בני אדם, והריפוי הוא כמעט נס. הוא לא פעם מגיע הרבה מעבר לכללי הטבע והתפיסה הרציונאלית. מעניין שהתורה רומזת לנו שדרך הריפוי של ה'  היא בדיוק זו שכן הקטע מסתיים ב- "כל המחלה אשר שמתי במצרים לא אשים עליך כי אני ה' רפאך".

מה הוא חוק הדומה בדומה?

אם יש אדם עצוב באופן טבעי כדי לעזור לו אנו נחפש דרכים לשמח אותו, זאת אומרת למשוך אותו לכיוון ההפוך של העצבות אל השמחה. ההומאופתיה מציעה אלטרנטיבה, כשמישהו עצוב הריפוי יבוא דווקא אם הוא יפגוש מציאות עצובה אחרת דומה לשלו ואז בסיכומו של דבר הוא באמת ירגיש יותר טוב. כמו שהמים המרים רופאו ע"י מקל מר, כך העצבות יכולה להירפא בעזרת עצבות. זהו חוק אלוקי רוחני שההומאופתיה למדה להשתמש בו לריפוי בני אדם. ההומאופתיה עובדת לפי חוקים וכללים, אבל אלו חוקים רוחניים ולא חוקי החומר, ולכן ניתן להגיע בעזרת הומאופתיה לריפוי מהשורש של בעיות ומחלות ולא רק להקלה בסימפטומים.

 

אם הטקסט הזה מעניין אתכם ומדבר אליכם, אני מזמין אתכם ליצור עמי קשר כדי לשמוע עוד על הומאופתיה ועל טיפול באוטיזם.

דוד גרושקו, מטפל בהומאופתיה, 052-3780939

לייעוץ ראשוני