איך מזהים PDD-NOS

 PDD-NOS: Pervasive Development Disorder – Not Otherwise Specified

 מייצג הפרעה התפתחותית נרחבת, לא משויכת. אבחנת PDD-NOS ניתנת לילדים או למבוגרים הנמצאים על הספקטרום האוטיסטי, אבל לא לגמרי עומדים בקריטריונים של אחד מסוגי האוטיזם כגון אוטיזם קלאסי או תסמונת אספרגר.

 איך מזהים את ההפרעה?

כמו כל סוג של אוטיזם, PDD-NOS יכול להופיע יחד עם יכולת אינטלקטואלית נרחבת. התכונות המרכזיות שלו הם אתגרים משמעותיים בתחום החברתי ובעיה בהתפתחות השפה.

 אנשי מקצוע ומאבחנים התפתחותיים מייחסים PDD-NOS כאשר למישהו יש סימני אוטיזם אבל לא את כל המאפיינים של אוטיזם או שיש לו תסמינים מתונים יחסית. לדוגמא, אדם יכול להיות בעל סימפטומים משמעותיים של אוטיזם בתחום הליבה של לקות חברתית, אך תסמינים מתונים או כלל לא בתחום אחר של התנהגות חזרתית.

 מהם הקריטריונים לאבחון?

אבחנת PDD- NOS היא עדיין חדשה יחסית וראשיתה רק לפני כ- 15 שנים לערך. כתוצאה מכך, יש רופאים מטפלים שלא מכירים את המונח או יכולים להשתמש בו בצורה לא נכונה.

 מדריך ההפרעות הנפשיות האמריקאי(IV-DSM) מפרט את הקריטריונים לאבחון של אוטיזם ואין בתוכו אבחנה נפרדת ל- PDD-NOS. למרבה הצער, התיאור בספר כולל פסקה אחת, אשר בעיקר קובעת איך האבחנה לא תראה:

" יש להשתמש בקטגוריה זו כאשר יש פגיעה חמורה בפיתוח של אינטראקציה חברתית הדדית, הקשורה לירידה במיומנויות התקשורת המילולית או הלא מילולית או עם נוכחות של התעניינות ופעילויות בתחומי עניין סטריאוטיפים, אבל ללא עמידה בקריטריונים של אוטיזם קלאסי, סכיזופרניה או הפרעת אישיות. לדוגמה, קטגוריה זו כוללת "אוטיזם לא טיפוסי" – עם מצג שאינו עומד בקריטריונים של הפרעה אוטיסטית בגלל הופעת הסימפטומים הטיפוסיים בגיל מאוחר, או תת-סימפטומים, או כל אלה יחד. "

 קבוצות הPDD-NOS

יש מחקרים הטוענים כי אנשים עם PDD-NOS ניתן למקם באחת משלוש קבוצות שונות :

 קבוצה בתפקוד גבוה (25%) אשר הסימפטומים בה חופפים במידה רבה לזו של תסמונת אספרגר, אך שונים מבחינת רמת הפיגור בהתפתחות השפה ופגיעה קוגניטיבית קלה. (בתסמונת אספרגר בדרך כלל לא נמצא עיכוב בדיבור או ליקוי קוגניטיבי(

קבוצה שניה (25%) בה הסימפטומים דומים יותר לאלה של הפרעה אוטיסטית קלאסית, אבל אין התאמה שלמה עם כל הסימנים והסימפטומים.

קבוצה השלישית (50%), בה המאובחנים עומדים בכל הקריטריונים לאבחון הפרעה אוטיסטית, אבל הסימפטומים של ההתנהגויות הסטריאוטיפיות וחזרתיות על עצמו הם קלים במידה ניכרת.

 במידה וילדיכם או אדם קרוב אליכם אובחן בPDD-NOS,

לדוד גרושקו – מטפל בהומאופתיה מומחה לטיפול באוטיזם ובעיות התפתחות יש את הכלים להתחיל תהליך טיפולי אפקטיבי עוד היום!

 052-3780939

לייעוץ ראשוני