אפיונים של תסמונת רספרגר
מהם האפיונים של תסמונת אספרג
ר

המאפיינים של תסמונת אספרגר אמנם משתנים  מאדם אחד לאחר, אך ישנם שלושה תחומים עיקריים של קושי שניתן לזהות בכל האנשים:
  •     רצון לשגרה
  •     רצון מיוחד
  •     קשיים חושיים

רצון וצורך בשגרה

"אם אני נתקפת חרדה, אני נכנסת למערבולת. יש לי לוח זמנים, וזה עוזר לי לראות מה עלי לעשות עכשיו, אחרת אני מתבלבלת".

כדי לנסות להפוך את העולם לפחות מבלבל, אנשים עם תסמונת אספרגר עשויים להיות בעלי כללים וטקסים (הנוגעים לדרך העשייה של דברים מסוימים), והם מתעקשים על הסדר שלהם. ילד צעיר למשל, עשוי להתעקש ללכת תמיד באותה הדרך לבית הספר. בכיתה, הם עלולים להתעצבן אם חל שינוי פתאומי בלוח הזמנים. אנשים עם תסמונת אספרגר לעתים קרובות מעדיפים לסדר לעצמם דפוס קבוע של סדר יום. לדוגמה, אם הם עובדים בשעות קבועות, עיכוב בלתי צפוי בנסיעתם לעבודה או חזרה ממנה יכול לגרום להם חרדה ודאגה.

התעניינות בנושא מיוחד וספציפי

"אני זוכר את שמואל מדקלם את המרחקים של כל כוכבי הלכת מהשמש לחבר נבוך במגרש המשחקים כשהיה בן 5. מאז היו  אובססיות רבות, דבר שהוא אוהב לדבר עליו באריכות!"

אנשים עם תסמונת אספרגר עלולים לפתח עניין מיוחד ואינטנסיבי, עד כדי אובססיה לפעמים, בתחביב או איסוף. לפעמים העניין הזה נמשך לכל החיים, ובמקרים אחרים, העניין מוחלף בעניין אחר. לדוגמה, אדם עם תסמונת אספרגר עשוי להתמקד בלימוד כל מה שיש לדעת על רכבות או מחשבים. חלקם בעלי ידע יוצא דופן בתחום העניין הנבחר. במידה וההורה או המטפל מעודד את העניין והמיומנויות  שלהם, ניתן לעזור להם לפתח יכולת ללמוד או לעבוד במקצוע האהוב עליהם. 

קשיים חושיים

"לירדן יש בעיות עם מגע, רק כאשר הוא לא מוכן לבאות – כמו דחיפות בתורים ואנשים שבטעות התחככו בו. מגע קל הכי גרוע בשבילו."
אנשים עם תסמונת אספרגר עשויים לסבול מקשיים חושיים. אלה יכולים להופיע בחוש אחד או בכל החושים (ראיה, שמיעה, ריח, מגע, או טעם).רמת הרגישות והקושי משתנה מאדם אחד למשנהו. הם יכולים לסבול ממצב של רגישות יתר או מתת רגישות. לדוגמה, אורות בהירים, רעשים, ריחות  חזקים, מרקמים מיוחדים במזון ותחושה של חומרים מסוימים יכולה לגרום לחרדה וממש כאב לאנשים עם תסמונת אספרגר.
אנשים עם תת-רגישות חושית יכולים להתקשות לפתח מודעות לגוף שלהם. מודעות גופנית אומרת לנו היכן הגוף שלנו, ועבור אלה עם מודעות גוף נמוכה, זה יכול להיות קשה יותר לנווט  במרחב בין חדרים תוך הימנעות ממכשולים, לעמוד במרחק מתאים מאנשים אחרים, ולבצע משימות "מוטוריקה עדינה" כמו קשירת שרוכים.

מי מושפע מתסמונת אספרגר?

ישנם למעלה מחצי מיליון אנשים בבריטניה עם הפרעת ספקטרום האוטיזם, סטטיסטיקות העומדות על בערך 1 ל 100. אנשים עם תסמונת אספרגר מגיעים מכל הלאומים, התרבויות, הדתות והרקעים החברתיים. יחד עם זאת, המצב נראה נפוץ יותר אצל גברים מאשר נשים אך הסיבה לכך לא ידועה. 

אם אתם או מישהו שאתם מכירים רוצים ללמוד ולדעת יותר על תסמונת אספרגר ואיך לטפל בה, אתם מוזמנים ליצור קשר עוד היום עם דוד גרושקו, מומחה לטיפול באוטיזם – 052-3780939
לייעוץ ראשוני