מהו אוטיזם?

 

הספקטרום האוטיסטי ואוטיזם הם שני מונחים המבטאים הפרעות שונות בהתפתחות המוח. הפרעות אלה מאופיינות על ידי קשיים בקשר חברתי, בתקשורת מילולית והלא מילולית וכן בהתנהגות חזרתית. כל אחת מן ההפרעות מפגינה את התסמינים הללו בדרגות שונות.

מדוע זה נקרא "ספקטרום"?

כל הסובלים מאוטיזם נמצאים על קשת אחת רחבה בעלת מכנה משותף אך גם שוני רב. כלומר, בעוד כל האנשים על ספקטרום האוטיזם ישתפו ביניהם  קשיים מסוימים, האופן שבו זה מתבטא בחיים יהיה שונה מאדם לאדם. בעוד חלק מהאנשים עם אוטיזם מסוגלים לחיות חיים עצמאיים יחסית, אחרים לעומת זאת עשויים לסבול מליקויי למידה ויצטרכו ליווי של בעלי מקצוע מומחים במשך כל חייהם. אנשים עם אוטיזם עשויים גם להיות בעלי תת רגישות או רגישות יתר לצלילים, מגע, טעמים, ריחות, אור או צבעים.

תסמינים נלווים למצב

האוטיזם יכול להיות מלווה בפיגור שכלי, קשיי קואורדינציה, בעיות קשב וריכוז ובעיות בריאותיות נוספות כגון הפרעות שינה, אפילפסיה והפרעות במערכת העיכול. חלק מהאנשים עשויים להצטיין במתמטיקה,  מוסיקה ואמנות ולהיות בעלי ראייה משופרת.

המצבים הנכללים בספקטרום

הספקטרום האוטיסטי כולל בתוכו: אוטיזם קלאסי, תסמונת רט, הפרעת הילדות דיסאינטגרטיבית, הפרעה התפתחותית נרחבת לא משויכת (PDD-NOS) ותסמונת אספרגר.

גילוי המצב

נראה ששורשי האוטיזם נמצאים כבר בשלבים המוקדמים מאוד של התפתחות המוח. עם זאת, סימנים בולטים של אוטיזם נוטים לצוץ רק בין גיל שנה לשלוש שנים.

כמה זה נפוץ?

המרכז האמריקני לפיקוח על מחלות ומניעתן (CDC) פרסם שהשכיחות של אוטיזם (על כל הספקטרום) בארה"ב הגיע לילד אחד על כל 88 ילדים, גידול של פי 10 ב- 40 השנים האחרונות. מחקרים מראים כי ניתן להסביר עליה זו בעלייה בגידול האבחונים, אז זהו רק הסבר חלקי.

סטטיסטיקות לחולים

מחקרים מראים כי אוטיזם שכיח פי 3 או 4 יותר בקרב בנים מבנות.
לשם השוואה, יש יותר ילדים אוטיסטים מאשר ילדים שלקו בסוכרת, איידס, סרטן, שיתוק מוחין, סיסטיק פיברוזיס, ניוון שרירים או תסמונת דאון, גם יחד. יתר על כן, מנתונים ממשלתיים עולה כי השכיחות גדלה בקצב של  10-17 אחוזים מדי שנה בשנים האחרונות. למערכת הבריאות אין הסבר לעלייה המתמשכת, אם כי מעריכים שזה קשור לשיפור יכולת האבחנה, חיסונים והשפעות סביבתיות.

 

איך אנשים עם אוטיזם רואים את העולם?

אנשים עם אוטיזם אומרים כי העולם בשבילם הוא מסה של אנשים, מקומות ואירועים שהם מתקשים להבין, ואשר יכולים לגרום להם לחרדה גדולה. הם חווים קושי להבין ולהתייחס לאנשים אחרים, לקחת חלק בחיי היומיום במשפחה ובחיי החברה. אנשים אחרים נראים להם מתקשרים זה עם זה בצורה אינטואיטיבית וטבעית, לעומתם הם מרגישים ותוהים מדוע הם שונים.

 
באם אחד מבני משפחתך או הקרובים אליך סובל מאוטיזם, לי יש את הכלים לעזור.
דוד גרושקו מומחה לטיפול באוטיזם ומטפל בהומאופתיה  - 052-3780939

 

לייעוץ ראשוני